سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست با هدف بهبود فضای کسب و کار صنایع تکمیلی پتروشیمی با رویکرد معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری ساخت طرح‌های پروپیلن به‌عنوان یکی مواد اولیه پرطرفدارصنایع پلیمر برگزار می‌شود.
به گزارش ستاد خبری نمایشگاه ایران پلاست؛ همزمان با آغاز شمارش معکوس برگزاری بزرگترین گردهمایی فعالان صنعت پتروشیمی و صنایع تکمیلی پتروشیمی و پلیمر منطقه خاورمیانه و غرب آسیا، سیزدهمین نمایشگاه ایران پلاست با رویکرد پلی‌پروپلین محوری توسعه صنعت پتروشیمی و صنایع تکمیلی پتروشیمی برگزار خواهد شد.
در شرایط فعلی ظرفیت تولید پروپیلن در صنعت پتروشیمی کشور کمتر از یک میلیون تن در سال بوده که با توسعه پارس جنوبی و افزایش ظرفیت تولید انواع خوراک‌های گازی همچون اتان، متان و پروپان زمینه برای تکمیل زنجیره ارزش پروپیلن در صنعت پتروشیمی فراهم شده است.
یکی از مسیرهای تکمیل زنجیره ارزش پروپیلن در صنعت پتروشیمی استفاده از خوراک کافی متانول بوده و در حال حاضر با توجه به تولید سالانه حدود 6 میلیون تن متانول که این ظرفیت با تکمیل طرح‌های در دست اجرا تا سقف 20 میلیون تن در سال قابلیت افزایش دارد، بهترین فرصت برای اجرای طرح‌های MTOو MTPدر صنعت پتروشیمی کشور با هدف تبدیل متانول به اتیلن و پروپیلن است.
علاوه بر این، همزمان با افزایش ظرفیت تولید پروپان در پارس جنوبی زمینه به منظور احداث طرح‌های PDHدر این حوزه گازخیز وجود دارد و می‌توان از خوراک پروپان برای تکمیل زنجیره پروپیلن در صنعت پتروشیمی استفاده کرد.در این راستا، یکی از سیاست‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی استفاده از ظرفیت و پتانسیل نمایشگاه‌های ایران پلاست با هدف معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در حوزه تولید پروپیلن و پلی پروپیلن بوده به طوری‌که هم اکنون هفت طرح جدید تولید پروپیلن در صنعت پتروشیمی تعریف شده که در این طرح‌ها امکان افزایش سه برابری ظرفیت تولید ‌پروپیلن در کشور وجود دارد.
برگزاری سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست از 31 شهریور تا سوم مهرماه امسال در تهران بهترین فرصت برای معرفی ظرفیت‌های سرمایه گذاری طرح‌های آماده ساخت تولید پروپیلن با اجرای پروژه‌های PDH/PP، GTPP، GTP، MTO، MTPدر کشور بوده و سرمایه گذاران بخش خصوصی و خارجی می‌توانند از این ظرفیت سرمایه‌گذاری سودآور آگاه شوند.
تکمیل زنجیره ارزش پروپیلن به منزله تامین یکی از مهمترین و پرطرفدارترین مواد اولیه صنایع متنوع و مختلف تکمیلی پتروشیمی در کشور بوده که علاوه بر متنوع سازی سبد تولید محصولات، افزایش تاب آوری صنایع پتروشیمی در شرایط تحریم، جلوگیری از خام فروشی، اشتغال آفرینی، صادرات پایدار محصولات نهایی و بهبود فضای کسب و کار صنایع تکمیلی پتروشیمی و پلیمری را برای اقتصاد کشور به ارمغان می‌آورد.
در کنار پروپیلن محور شدن برگزاری سیزدهمین نمایشگاه ایران پلاست، برنامه‌ریزی گسترده‌ای به منظور حضور یکپارچه و معرفی توانمندی شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ در حوزه پلیمر و صنایع تکمیلی پتروشیمی انجام گرفته که می‌تواند بر رونق بخشی هرچه بیشتر برگزاری بزرگترین گردهمایی صنایع تکمیلی پتروشیمی و پلیمری منطقه خاورمیانه بیافزاید.
دوازدهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست 31 شهریور تا سوم مهرماه امسال در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران در چهار گروه مواد اولیه، کالاهای ساخته و نیمه ساخته شده،ماشین آلات و تجهیزات و خدمات برگزار خواهد شد.
منبع: انرژی نیوز