معرفی فومیزه :

تقریبا روزانه و در هر ثانیه یک هکتار از جنگل ها در دنیا در حال نابودی است. بخش بزرگی از این جنگل زدایی برای تأمین تقاضای جهانی چوب انجام می شود.

ما در این بخش به معرفی فومیزه می پردازیم ورق های پی وی سی یا ورق فومیزه یا به عبارتی پی وی سی فوم برد ( PVC Foam Board ) که دوستدار و سازگار با محیط زیست است و از پلیمرها و مواد افزودنی ترموپلاستیک ساخته می شود ، دارای مزیت بسیار مهم بازیافت در چرخه محیط زیست بوده ، ورق فومیزه جایگزین بسیار مناسبی برای چوب می باشد که کمترین آسیب را به محیط زیست وارد می کند.

به طور ویژه ، صفحه فوم PVC یا ورق فومیزه محصولی “سبز” است که مطابق با استاندارد E1 اروپا و استاندارد RoHS ، برای سلامتی انسان خطری نداشته ،ورق فومیزه عاری از هر گونه سموم متداول در محصولات چوبی مانند فرمالدئید ، گوگرد ، سرب و غیره می باشد.

از دیگر مزایای طبیعی ورق فومیزه ( ورق فوم پی وی سی ) مقاومت در برابر رطوبت و مقاومت در برابر حشرات می باشد.

بنابراین ، فومیزه ( ورق پی وی سی ) در دنیا به عنوان محصولی که ارزش سرمایه گذاری بلند مدت را دارد پذیرفته شده و در بازارهای بین المللی مانند آمریکا ، آلمان ، انگلیس ، فرانسه ، چکسلواکی ، کره جنوبی ، ژاپن ، هند ، امارات متحده عربی و عربستان سعودی محبوبیت بیشتری پیدا کرده است.

فومیزه

سطح فومیزه یا ورق پی وی سی صیقلی ، ضد زنگ ، غیر متخلخل و تمیز است که به طور مستقیم قابلیت چاپ ، رنگ آمیزی ، روکش کردن و برجسته سازی ( امباس ) را دارا می باشد.

یک محصول فومیزه یا ورق پی وی سی با کیفیت همیشه دارای سطحی صاف و روشن بوده ، همچنین از لحاظ وزن سبک و با دوام است.

همچنین یک ورق فومیزه خوب ، می بایست از مقاومت شیمیایی و خواص حرارتی خوبی نیز برخوردار باشد و به همین دلیل صفحه فوم PVC ( پی وی سی فوم برد ) یک انتخاب همه کاره مناسب برای استفاده در داخل و خارج ساختمان محسوب می گردد.

یک فومیزه با کیفیت به راحتی می تواند مورد کاربرد و استفاده قرار گیرد و با استفاده از اره های مدور ، اره برقی و ماشینهای CNC می توان براحتی بر روی آن ماشینکاری انجام داد.

همچنین می توان بر روی ورق فومیزه طرح های مختلف را چاپ کرد ،  بر روی آن نقاشی کرد ، ورق فومیزه را به محصولات دیگر چسباند و آن را روکش کرد.

فومیزه

فومیزه یا ورق پی وی سی ( پی وی سی فوم برد ) چیست ؟

ورق فومیزه ( ورق PVC ) بطور گسترده در کاربردهای داخلی و خارجی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. ترکیب شیمیایی آن پلی وینیل کلرید (PVC) است و از آن در صنایع تبلیغاتی ، ساختمان سازی ، تولید و مبلمان استفاده می شود.

ورق فومیزه ( ورق PVC ) از فوم پی وی سی ساخته شده است که سبک بوده و در مقابل طوبت و خوردگی مقاوم است. همچنین در برابر مواد شیمیایی قاوم بوده و جذب آب ندارد.

ورق فومیزه ( ورق PVC ) را می توان به راحتی مطابق با نیاز ، حکاکی ، آسیاب ، منبت ، رنگ آمیزی ، چاپ و روکش کرد. همچنین ورق فومیزه ، با گذشت زمان پوسیده نشده و رنگ آنها برای مدت زمان طولانی از بین نمی شود.

مزایای فومیزه ( ورق PVC ) :

1- فومیزه دارای سطحی سخت و صاف می باشد

این یک معیار و مزیت مهم در فومیزه است که طراحان و معماران به آن علاقه مند هستند.

با استفاده از این مزیت فومیزه ، امکان برجسته بسیاری محصولات مختلف از قبیل کابینت آشپزخانه ، میزهای مدرسه ، تاپ های پیشخوان ، تابلوهای نمایش و غیره برای طراحان وجود دارد.

2- بر روی سطح فومیزه می توان نقاشی کرد

یکی از مزایای فومیزه امکان نقاشی کردن مستقیم بر روی سطح آن می باشد ، که این کار مناسب نقاشی های روغنی می باشد.

3- فومیزه بصورت کامل در مقابل آب مقاوم می باشد

ورق فومیزه ( ورق PVC ) در برابر آب غیرقابل نفوذ است ، بنابراین در مناطقی با رطوبت بالا مانند حمام و آشپزخانه محصولی ایده آل است. علاوه بر این ، صفحات فوم PVC می تواند در بسیاری از دیگر فضاهای زندگی مورد استفاده قرار گیرد.

4- فومیزه در مقابل حشرات مقاوم است

ماده اولیه تولید فومیزه ، مواد ترموپلاستیک پی وی سی است ، بنابراین ، ورق فومیزه کاملاً مقاوم در برابر حشرات است.

5- فومیزه غیر سمی و سازگار با محیط زیست می باشد

صفحات فوم پی وی سی ( فومیزه ) نه تنها سازگار با محیط زیست و قابل بازیافت است بلکه از نظر کاربر بی ضرر است زیرا اجزای اصلی آن ترموپلاستیک PVC است. (غیر سمی)

6- فومیزه در برابر آتش مقاوم است

صفحات فوم پی وی سی ( فومیزه ) قادر به سرکوب یا به تأخیر انداختن شعله برای جلوگیری از انتشار آتش می باشد.

بر این اساس ، استفاده از فومیزه ( ورق پی وی سی ) در سقف ها ، خانه های مسکونی ، زمین های بازی و مناطق تفریحی قطعاً یک راه حل ایمن و کارآمد در آینده می باشد.

7- فومیزه دارای دوام و ماندگاری استثنایی می باشد

طراحان یا سازندگان ، محصول فومیزه ( ورق پی وی سی ) را به منظور ایمنی و مزیت افزوده آن انتخاب می کنند ، قابل ذکر است که چرخه عمر صفحات فوم پی وی سی ( فومیزه ) بین 30 تا 40 سال است و در برابر محیط های شدید قلیایی و اسید جزئی ، رطوبت بالا و آب دریا بسیار مقاوم است.

8- فومیزه می تواند به راحتی مورد استفاده قرار گیرد

صفحات فوم پی وی سی ( فومیزه ) را می توان با ابزارهای سنتی که شبیه به ابزارهای نجاری است ، به راحتی پردازش کرد.

9- فومیزه می تواند در هزینه و زمان شما صرف جویی کند

صفحات فوم پی وی سی ( فومیزه ) در فرآیند خیساندن ، خشک کردن ، پاشش اشعه ماوراء بنفش ، مسطح کردن سطح ، باعث صرفه جویی در وقت و هزینه می شود. علاوه بر این ، ساخت و تولید فومیزه ( ورق پی وی سی ) ،  به اندازه چوب طبیعی گرد و خاک ندارد.

کاربردهای فومیزه ( ورق پی وی سی )

1- کاربرد فومیزه در فضاهای داخلی فروشگاه ها ، دفاتر کار ، آزمایشگاه ها و ..

صفحات فوم پی وی سی ( فومیزه ) راه جدیدی را برای طراحان داخلی و سازندگان ایجاد کرده تا بتوانند ذهنیت و خلاقیت خود را به اجرا در آورند.

ورق های پی وی سی ( فومیزه ) کاربردهای گسترده ای را در زمینه فروشگاه ها یا محل های خرید ، اتصالات و تجهیزات اداری ، مبلمان ، قفسه ها ، پارتیشن ها ، دیوارهای فلزی و سقفهای ساختمان دارند.

همچنین ورق پی وی سی ( فومیزه ) از نظر عایق صدا ، عایق حرارتی و تغییر شکل دادن در کاربردهای تولید و ساخت پارتیشن محبوب هستند.

محصولات فومیزه ( ورق پی وی سی ) به عنوان ماده و متریال سبز و ایمن برای سلامتی مورد تائید قرار گرفده اند :  گواهینامه RoHS ( این گواهینامه 6 ماده سمی را برای انسان و محیط زیست حذف می کند ) و مجوز E1 اروپا

کاربرد فومیزه

2- کاربرد فومیزه در قایق ها ، کشتی ها و قطار و ..

صفحات فوم پی وی سی ( فومیزه ) بسیار سبک وزن هستند بنابراین باعث کاهش وزن کلی و صرفه جویی در مصرف سوخت می شوند ، ورق فومیزه یک انتخاب معتبر برای فضاهای داخلی قطار و کشتی می باشد.

مهمتر از آن ، این که صفحات فوم پی وی سی ( فومیزه ) قادر به تحمل محیط شدید آب دریا است ، ضد شوره و مقاوم در برابر آتش است و یک راه حل پایدار برای طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی کشتی است.

کاربرد فومیزه
کابرد فومیزه

3- کاربرد فومیزه در مبلمان

صفحات فوم پی وی سی ( فومیزه ) جایگزینی مناسبی برای چوب های صنعتی و طبیعی است. ورقهای فومیزه نه تنها در مناطقی با رطوبت زیاد مانند آشپزخانه ، حمام ، پارتیشن های عمومی و سقف قابل استفاده هستند بلکه در مبلمان اداری و منزل نیز کاربرد دارند.

4- کاربرد فومیزه در سرویس های بهداشتی و حمام

با طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی در اتاق های نشیمن ، اتاق های خواب و اتاق های ناهار خوری ، شایان ذکر است که امروزه افراد تمایل بیشتری به طراحی فضای داخلی حمام نشان می دهند.

در این نوع از طراحی ها اکیداً توصیه می شود که طراحان و سازنده ها مواد و متریالی را انتخاب کنند که ضد قارچ و کپک باشند ، از مقاومت در برابر آب و دوام استثنایی برخوردار باشند تا در مصرف و جایگزینی در زمان و هزینه صرفه جویی شود.

قابل ذکر است که استفاده از صفحات فوم پی وی سی ( فومیزه ) یک راه حل پایدار و بهینه در این نوع از طراحی ها می باشند.

5- کاربرد ورق فومیزه در طراحی و اجرای سقف های ساختمان

صفحات فوم پی وی سی ( فومیزه ) برای مکان های با رطوبت بالا و آب و هوای بارانی بسیار مناسب است.

ورق های PVC ( فومیزه ) می توانند از انتقال رطوبت از طریق osmosis جلوگیری کنند و باعث ایجاد پاتوژن های ناشی از زیستگاه مرطوب نمی شوند.

علاوه بر این ، ورقهای فومیزه قادر به سرکوب یا به تأخیر انداختن شعله برای جلوگیری از گسترش آتش می باشد با هدف خریدن زمان تا ساکنان بتوانند با خیال راحت و در زمان بموقع نسبت به تخلیه ساختمان اقدام کنند.

کابرد ورق فومیزه

6- کاربرد ورق فومیزه در طراحی و ساخت کابینت آشپزخانه

ورق های پی وی سی ( فومیزه ) در برابر نفوذ آب ، حشرات ، قارچ و میکروب هایی که برای سلامتی افراد مضر هسند مقاومند. علاوه بر این ، مشتریان می توانند ورق پی وی سی را با لمینیت ها یا روکش های تزئینی سطح ، فیلم های اکریلیک یا پی وی سی برای تولید و ساخت کابینت های آشپزخانه ترکیب کنند.

با وجود چنین طیف وسیعی از گزینه های زیبایی شناختی ، مشتریان ، طراحان داخلی / تولید کنندگان می توانند به راحتی بر روی یک مجموعه رضایت بخش از کابینت های آشپزخانه کار کنند.

کاربرد ورق پی وی سی

7- کاربرد ورق فومیزه در تبلیغات

ورق PVC یا فومیزه محصولات سازگار با محیط زیست با خصوصیات وزن سبک ، مقاوم در برابر شعله ، حفظ حرارت و غیره هستند.

با توجه به ضد آب و رطوبت بودن فومیزه ، سطح ورق های پی وی سی ( فومیزه ) قابل چاپ و پوشاندن با بافت های رنگارنگ مختلف است که می تواند در صنایع تبلیغاتی مانند تابلوهای چلنیوم ، بیلبوردهای تبلیغاتی ، تابلوهای اطلاع رسانی و … مورد استفاده قرار گیرد.

کاربرد ورق پی وی سی