ورق فومیزه PVC | تشخیص ورق فومیزه با کیفیت

قبل از بررسی تشخیص ورق فومیزه با کیفیت ابتدا به ورق فومیزه و انواع آن میپردازیم : فومیزه یا پی وی سی pvc متریالی کاربردی در صنعت ساختمان که در اجرائیات دکوراسیون ، یکی از موارد ضروری می باشد. جنس اصلی ورق فومیزه PVC پلاستیک فشرده که دارای کیفیت های مختلفی می باشد. هرچه فشردگی آن بیشتر ، سطح یکدست تر و فاقد حفره باشد کیفیت بالاتری نیز دارد  فومیزه یا پی وی سی را به صورت های مختلف در صنعت دکوراسیون مورد استفاده قرار می گیرند. برای اطلاعات بیشتر مقاله کاربرد فومیزه را مطالعه نمایید.

صفحات فوم پی وی سی یا ورق های فومیزه ، از پی وی سی سبک و فوم ساخته شده است. این ورق های فومیزه به شدت در مقابل رطوبت و خوردگی مقاوم می باشند. همچنین ورق های فومیزه بسیار سبک بوده و در مقابل مواد شیمیایی به شدت مقاوم هستند.صفحات فوم پی وی سی و یا ورق های فومیزه بر اساس نیاز کاربر، قابلیت حکاکی ، برجسته سازی (emboss) ، چاپ ، رنگ آمیزی ، روکش کردن را دارد.ورق های فومیزه دارای ساختاری بوده که می توان برروی آن عملیات سوراخ کاری، اره کاری و پیچ کردن را انجام داد بدون آنکه ترک و یا شکافی در آن ایجاد گردد.یکی از ویژگی های برجسته ورق های فومیزه ، این است که با مرور زمان از بین نمی رود و رنگ آن با مرور زمان شادابی اولیه خود را حفظ می کند و محو نمی شود.

انواع ورق فومیزه

ورق ماربل شیت : ورق سنگ مرمر مصنوعی یا  ورق ماربل شیت به عنوان نسل جدیدی از پانل های تزئینی و دکوری می باشد که در سراسر جهان مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. سنگ مرمر پی وی سی (PVC) یا ماربل شیت ، در مقایسه با سنگ مرمر طبیعی ، محصولی کم وزن و سبک با استحکام بالا بوده که نسبت به گاز SO2 (باران اسیدی) بسیار مقاوم است. ورق ماربل شیت از لحاظ قیمت ، وزن ، نحوه و سرعت اجرا ، استحکام و ماندگاری نسبت به سنگ های طبیعی ، ام دی اف ، دیوارکوب های پی وی سی یا پلی استایرن از پتانسیل های بسیار بالاتری برخوردار می باشد. از کاربردهای ورق ماربل شیت ( سنگ مرمر پی وی سی ) می توان استفاده در سالن های سرپوشیده مانند سالن های غذا خوری ، زیبایی ، استخر و سالن های ورزشی ، محیط بالکن ، اتاق خوابها ، آشپزخانه ، حمام ، سرویسهای بهداشتی ، کریدور ، سالنهای کنفرانس و لابی هتل ها و مجتمع های بزرگ و کوچک اداری و مسکونی ، مراکز خرید و تفریحی ، کتابخانه ، مساجد و …. نام برد.

ورق ماربل شیت

فومیزه تک لایه : فومیزه محصولی جدید است که در سالهای اخیر به عنوان جایگزین مناسبی برای مواد ساختمان سازی سنتی نظیر چوب، سیمان و سفال مورد استفاده قرار می گیرد. صفحات فوم پی وی سی یا ورق های فومیزه ، از پی وی سی سبک و فوم ساخته شده است. این ورق به شدت در مقابل رطوبت و خوردگی و مواد شیمیایی مقاوم می باشد. ورق های فومیزه دارای ساختاری بوده که می توان بر روی آن عملیات سوراخ کاری، اره کاری و پیچ کردن را انجام داد بدون آنکه ترک و یا شکافی در آن ایجاد گردد. همچنین این ورق ها قابلیت حکاکی ، برجسته سازی (Emboss) ، چاپ ، رنگ آمیزی و روکش کردن را دارا می باشد.

ورق فومیزه تک لایه

فومیزه روکش دار : فومیزه را گاها با روکش های هایگلاس روکش می کنند ، در جاهایی که هم نیاز به عایق در برابر رطوبت بوده و دارای نما می باشد از این فومیزه استفاده می گردد.

ورق فومیزه روکشدار

فومیزه امباس : یکی از ویژگیهای مهم ورق های فومیزه ، قابلیت برجسته سازی یا امباس می باشد. ورق های فومیزه را می توان پس از تولید توسط پرس گرم و قالب های تهیه شده با طرح های مختلف، تحت فشار قرار داد تا طرح مورد نظر بر روی آنها نمایان گردد. این ورق ها یکی از جدیدترین تولیدات مورد استفاده در صنعت دکوراسیون و عایق آکوستیک می باشد. این ورق ها با نحوه نصب بسیار ساده و قابلیت رنگ آمیزی می تواند به راحتی و در عرض چند ساعت دکوراسیون فروشگاه، منزل یا دفتر کار را متحول کند. این ورق های را میتوان در انواع کابینت روشویی پی وی سی ، سرویس حمام ، کابینت آشپزخانه ، کابین های استخر و سونا به عنوان عایق رطوبتی و در سالن های همایش، سینما و تئاتر به عنوان دیوار های آکوستیک استفاده نمود.

ورق فـومـیــزه امـبــاس

5 نکته کلیدی در تشخیص ورق فومیزه با کیفیت

بعد از بررسی فومیزه و انواع آن میخواهیم یک خرید ورق فومیزه خوب انجام دهیم تا انتهای مقاله با ماهمراه باشید روش‌های مختلفی برای تشخیص ورق فومیزه با کیفیت وجود دارد. ورق فومیزه پی‌وی‌سی صفحاتی مقاوم، سبک و دوستدار طبیعت و سازگار با محیط زیست هستند که از PVC و مواد افزودنی ترموپلاستیک ساخته می‌شود. در تولید این ماده خاص عامل فوم‌زا و همچنین عامل کنترل‌کننده گران‌روی مذاب برای کنترل ساختار فوم‌ها به عنوان افزودنی‌ به پی‌وی‌سی اضافه می‌شود. عامل‌های فوم‌زا در اثر حرارت، گاز دی اکسیدکربن یا نیتروژن آزاد می‌کنند. گاز آزاد شده در بطن PVC ایجاد حفره‌های ریزی می‌کند که با کنترل شرایط و با بکارگیری مواد کمک فرآیند، می‌توان، اندازه حفرات را کنترل نمود. خواص محصول به شدت وابسته به تعداد، اندازه، توزیع اندازه و یکنواختی این حباب‌هاست که با بکارگیری افزودنی‌های خاص در کنار کنترل دقیق فرآیند تولید می‌توان به این مهم دست یافت.

کیفیت ورق فومیزه پی وی سی

ورق‌های فومیزه پی‌وی‌سی مطابق استاندارد کنترل کیفی در چهار درجه مختلف شامل ممتاز، درجه A، درجه C و درجه 2 تقسیم می‌شود که تفاوت هایی دارند. ما در اینجا به 5 روش روش‌ برای تشخیص ورق فومیزه با کیفیت اشاره خواهیم کرد.

تاب نداشتن ورق

در حین خرید ورق فومیزه پی‌وی‌سی یکی از اصلی‌ترین نکاتی مهم و قابل توجه ، عدم وجود خمیدگی و تاب در ورق فومیزه است. پلیمرها دارای ویژگی‌هایی هستند که آن‌ها را از مواد دیگر متمایز می‌کند. یکی از این ویژگی‌ها پدیده خزش  است. این پدیده توضیح می‌دهد که اگر یک قطعه پلیمری در مدت زمان طولانی در معرض نیروی ثابتی قرار بگیرد، به دلیل ساختار مولکولی این مواد، تغییر شکلی در قطعه ایجاد میشود که تا حد بسیار زیادی قابل جلوگیری است. از طرفی ممکن است این تابیدگی یا خمش در زمان ساخت و یا شکل‌دهی و خنک شدن به وجود بیاید. در هر صورت وجود تابیدگی و خمیدگی هرچند جزیی، در کیفیت محصول نهایی ساخته شده تاثیرگذار است. این موضوع وقتی از ورق فومیزه برای ساخت درب کابین روشویی و کمد یا کابینت استفاده شود؛ به دلیل تراز نشدن و مشکل در چفت و بست و عدم رگلاژ صحیح درب‌ها بیشتر مشهود است. استفاده از کولیس و یا به صورت تشخیص چشمی بهترین و ساده‌ترین روش برای تشخیصتاب دار بودن یا نبودن این ورق هاست.

در ادامه بخوانید : علت تاب دار شدن فومیزه

حباب‌دار یا موک‌دار نبودن ورق

حباب یا موک به سوراخ هایی گفته میشود که در ورق‌های فومیزه بی‌کیفیت وجود دارند و باعث سبک‌شدن بیش از اندازه ورق فومیزه می‌شوند. هرچه حباب‌ه بیشتر کیفیت ورق پایین‌تر است و برش آن  سخت‌تر می‌شود و خرید ضایعات افزایش می‌یابد. خلل و فرج و حباب‌ها معمولا در طی خنک کردن، هنگامی که قطعه داخل یا خارج از قالب است اتفاق می‌افتد. حباب‌ها معمولا در انتهای اتصالات یا بیشتر در ورق‌های با ضخامت بالا اتفاق می‌افتند. هنگامی که سطح خنک می‌شود، قسمت مرکزی هنوز داغ است. قسمت مرکزی با خنک شدن منقبض می‌شود و بعد از چند ثانیه حباب‌ها در مرکز ظاهر می‌شوند. میزان حباب و موک‌های ورق فومیزه به صورت چشمی قابل تشخیص هستند. برای این کار به صورت چشمی سطح مقطع ورق‌ها را نگاه کرده و به توزیع حباب‌ها و اندازه آنها توجه کنید. در ورق‌های فومیزه با کیفیت حباب‌ها باید با توزیع یکنواخت و اندازه‌های کوچک و متنوازن وجود داشته باشد.

داشتن سطح صاف و صیقلی

صاف و یک‌دست بودن سطح ورق‌ها اهمیت زیادی دارد . این صاف بودن و نداشتن فرو رفتگی ها را میتوان با لمس کردن و یا نگاه کردن تشخیص داد. این مورد علاوه بر زیبای و تمیزی کار موجب صرفه جویی در زمان پرداخت و سمباده ، بتونه کاری و بطور کلی محصول نهایی میشود. میزاناس تفاده از رنگ هم با توجه به نیاز به تکرار رنگ در لایه‌های مختلف و میزان جذب رنگ متغییر می باشد. پس هر چه سطح صاف تر کیفیت ورق بالاتر.

جهت مشاهده ورق طرح سنگ کلیک کنید.

سختی سطح بالا

معمولا در آزمایشگاه‌ها و واحدهای کنترل کیفیت کارخانه‌ها با استفاده از دستگاه سختی‌سنج سختی سطح ورق فومیزه اندازه گیری می‌شود. اما در حالت معمول در هنگام خرید و بدون استفاده از ابزاری خاص به کمک دست و ناخن و با عنوان تست ناخن‌خوری قابل سنجش است. حال برای شما پیش میاد تست ناخن خوری دیگر چیست ؟! برای انجام این تست ناخن خود را بر روی سطح فشار دهید چنانچه  از اعمال فشار و خراش بر روی ورق فرورفتگی ایجاد شدیعنی  ورق موجود از کیفیت مناسبیندارد. یعنی هر چقدر میزان سختی سطح ورق بیشتر کیفیت ورق نیز بالاتر است. ورق‌های با سختی سطح بالا رنگ کمتری  هنگام رنگ کاری جذب میکنند پس این هم یک راهکار برای صرفه جویی هزینه رنگ به حساب میاید . بالابودن سختی موجب درست برش خوردن ورق ها و درنتیجه کاهش شکستگی و لب‌پر شدگی نیز میشود. همچنین پیچ‌خوری و ماندگاری پیچ در ورق فومیزه سخت‌تر به طرز چشمگیری بهبود می‌یابد.

پیـچ خوری مناسب

چگالی و تراکم بالای ورق فومیزه پی‌وی‌سی سبب می‌شود این ورق‌ها مقاومت بالایی در برابر پیچ‌خوری داشته باشد. در واقع پیچ‌خوری ورق فومیزه، نشان‌دهنده میزان مقاومت ورق‌ها در نگه‌داشتن پیچ در طول مدت زمان است. هر چه میزان پیچ‌خوری یک ورق بیشتر باشد کیفیت این محصول نیز بالاتر است. حال چگونه پیچ خوری ورق را تست کنیم ؟؟ برای تست پیچ‌خوری ورق فومیزه می‌توانید با استفاده از پیچ مخصوص چند قسمت مختلف ورق را پیچ کنید و تلاش کنید تا پیچ را به صورت عمودی از آن خارج کنید.اگر محصول با کیفیت باشد انجام این کار سخت است به عبارتی دیگر اگر پیچ به راحتی از ورق خارج شد نشان‌دهنده کیفیت پایین ورق فومیزه است. هنگام استفاده از دریل یا مته نیز می‌توانید با توجه به سختی و یک‌دستی فرو رفتن سر مته در ورق فومیزه از کیفیت آن مطمئن شوید. ویژگی‌های دیگری همچون رنگ ورق فومیزه، برند آن و … نیز مسائلی است که باید به آن توجه کنید.

ورق فومیزه سایت شفیق

سخن پایانی

موسسان گروه صنعتی و بازرگانی شفیق ، از جمله پیشکسوتان صنعت تولید و بازرگانی کشور بوده که فعالیت رسمی خود را در شهر هنرپرور اصفهان از سال 1350 با تولید و فروش انواع قطعات یدکی خودرو با نام گروه صنعتی کهن آغاز نمودند. قابل ذکر است که در سال 1357 نام گروه صنعتی کهن به گروه صنعتی شفیق تغییر داده شد. همچنین با راه اندازی کارخانه در زمینی به مساحت 15000 متر مربع در شهرک صنعتی محمود آباد اصفهان ، حوزه فعالیت شرکت گسترش یافت.