نگاهی کوتاه به تاریخچه دکوراسیون داخلی

در مقاله ” نگاهی کوتاه به تاریخچه دکوراسیون داخلی ” به بررسی این موضوع میپردازیم. شناخت تاریخچه طراحی داخلی و دانستنی های دکوراسیون منازل و اماکن نسل های گذشته برای علاقه مندان این حوزه بسیار حائز اهمیت است، به طوری که در طی سال های اخیر تحقیقات گسترده ای راجع به تاریخچه دکوراسیون داخلی و تاریخچه دکوراسیون و طراحی صحنه در طول تاریخ انجام داده اند.

ابتدایی ترین نشانه های علاقه مندی بشر برای طراحی داخلی به دوران غار نشینی برمی گردد، نقوش و غار نوشته های نشان می دهد که انسان های نخستین هم برای درک بهتر از محیط زندگی، علاقه به طراحی و آذین کردن محل سکونت خود داشتند، مصر باستان نشانه آشکار این مسئله است.

هنگامی که در سال ۱۹۲۲، هاوارد کارتر باستان شناس بریتانیایی، مقبره توتنخامون را گشود؛ نقاب طلای خالص، جواهرات ظریف و اشیاء تزئینی که در کنار جسد و در داخل مقبره قرار داده شده بود، بینشی وسیع درباره چگونگی زندگی مصریان و علاقه آنان به تزئینات و طراحی دکوراسیون داخلی را در اختیار محققان گذاشت که به نوبه خود آغازگر جستجویی دنباله‌دار و منجر به تجلی یافتن شکوه سبک اولیه مصری شد.

نگاهی کوتاه به تاریخچه دکوراسیون داخلی

حفاری‌های اولیه نشان داد که حتی بی‌نواترین خدمتکاران مصری هم، لوازم روزمره خانه‌شان را تزئین می‌کرده‌اند، امری که براساس استاندارهای فعلی در خور توجه است اینکه مصریان هرگز به راحتی رازهای خود را برملا نمی‌کردند، به همین روی مشخص نیست که دقیقاً علاقه و انگیزه آنان برای طراحی از کجا سرچشمه گرفته است.فرضیه‌ها و استدلال‌های مستمری در این زمینه مطرح شده است. آنچه می‌دانیم این است که سبک‌های آغازین طراحی از مصر نشأت گرفته‌اند.

رومی‌ها اساتید مسلم طراحی بوده‌اند و هنوز هم از بسیاری جهات، خصوصاً در زمینه طراحی کلاسیک، سرآمد طراحان جهانند. علاقه وافرشان به اشیاء زیبا و سبک آسایش طلبانه‌شان در آثار به جامانده کاملا قابل ملاحظه است. آنها علاقمند بودند تا ثروت و موقعیت اجتماعی‌شان را به نمایش بگذارند و به زندگی مجلل و سبک پر زرق و برق تمایل داشتند. به دلیل موفقیت آنان در زمینه طراحی داخلی، حتی با معیارهای نوین هم هنوز در زمره بهترین‌های این هنر محسوب می‌شوند.

میزان آسایش و نقاشی‌های زیبای فضای داخلی خانه‌هایشان که به صورت نقاشی دیواری و موزائیک‌کاری کف جلوه‌نمایی می‌کرد، از شگفت‌آورترین موفقیت‌های طراحی داخلی آن زمان بوده است. آنها با تمامی آراستگی و آذینی که می‌توانستند متصور شوند مبلمان، میزهایی با پایه‌های پنجه مانند، صندلی، اثاثیه خاص و مبلمان راحتی را طراحی می‌کردند و می‌ساختند. ضیافت‌ها و شیوه زندگی مجلل مهم‌ترین بخش هستی‌شان بود و از این‌رو این امر را در آرایش خانه‌هایشان متجلی می‌ساختند.

تاریخچه طراحی داخلی که امروزه وجود دارد به طراحی داخلی دوره رونسانس در ایتالیا برمی گردد. تزیین و تجمل  در آن دوره بسیار رایج بود. استفاده از فرش، تزئینات پرده ای و آینه های مزین به همان دوره مربوط می شود. پیشرفت های مربوط به طراحی داخلی در قرن های هفدهم و هجدهم افزایش یافت. به ویژه در فرانسه که نام پادشاهان و ملکه ها را براثاثیه و لوازم   تزئینی  می گذاشتند. تا این دوره فقط طبقات برگزیده با طراحی های داخلی آشنا بودند و از عهده هزینه های آن بر می آمدند. پس از انقلاب صنعتی، طراحی داخلی در طبقات متوسط نیز ظاهر شد. چاپ طرح های مربوط به طراحی های داخلی باعث افزایش دستیابی به صنعت شد، روند طراحی داخلی به سرعت گسترش یافت به طوری که امروزه طراحی داخلی به صورت حرفه ای آموزش داده می شود.

همچنین برای مشاهده محصولات بیشتر میتوانید به سایت دکو کابین مراجعه نمایید.

نگاهی کوتاه به تاریخچه دکوراسیون داخلی